ONLİNE EĞİTİM İÇİN TIKLAYINIZ

ONLİNE EĞİTİM İÇİN

ByPolimer

BY POLİMER HİJYEN KALKANI

OZONUN ÖZELLİKLERİ

OZONUN ÖZELLİKLERİ

Ozon ;Üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir. Ozon Renksiz, keskin kokulu bir gazdır. Ozon aynı zamanda oksijenin kimyasal bir kuzenidir.Oksijen atmosferde;

Oksijen atomu: “O”
Oksijen molekülü:”O2″
Ozon:”O3″

olarak üç değişik biçimde bulunur ve ozon normal oksijenden daha az kararlıdır.
 Yüksek enerjiye sahip güneş ışınlarının normal oksijen moleküllerine (O2) çarpmasıyla ortaya çıkan oksijen atomlarının (O) diğer oksijen molekülleriyle (O2) birleşmesi sonucunda ozon (O3) meydana gelir.
 İki atomlu normal atmosferik oksijenin (O2) çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Böylece bu iki çeşit molekülün yapıları birbirinden aşağıdaki gibi farklıdır: 

O3 oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır. Yağmurlu, yıldırım, Fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilir. Yüksek gerilim trafoların, yüksek gerilim hatlarının, Televizyonun arkasında, Fotokopi makinesi arkasında,.. koku hissedilebilir.
 Atmosferin üst tabakasınad bulunan ozon gazı ; Canlı varlıklaraı güneşin öldürücü morötesi (Ultraviyole ) ıiınlarına karşı koruyan bir kalkan görevi görmektedir.Eğer ozon tabakası olmasaydı, güneşin radyasyonu yeryüzüne ulaşarak canlılar üzerinde genetik zararlara yol açardı. Gökyüzünün mavi renkte görünmeside bu gaz sayesindedir. 
 İsmi Yunanca “tanrının nefesi” anlamına gelen  ozein’ sözcüğünden türetilmiştir. Ozon tabakası inceldiğinde yada delindiğinde filtreleme işlemini yerine getiremeyeceğinden güneş ışınları canlılar için ciddi bir tehlike haline dönüşür. Ozon tabakasının incelmesine neden olan ve kloroflorokarbon içeren maddelerin başında klor türevleri, plastik köpükler ( strafor ), spreyler, aerasoller ve yangın söndürücüler gelmektedir.  Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein (1799-1868) tarafından 1840 yılında keşfedildi. Zemin seviyelerine yakın yerlerde 10 milyon hava partikülü başına bir partikül O3 (= 0.1 ppm = 200 µg/m³) konsantrasyonlarında duman şeklinde bulunur. 2000 metre yükseklikte, çok daha azalarak 0.03 – 0.04 ppm seviyelerine düşer.
 Ozon, yeryüzünde kısa sürede yeniden oksijene dönüştüğünden depolanamaz ve kullanılacağı yerde üretilmesi gerekmektedir. Günümüzde ozon,  kontrollü biçimde üretilmektedir. Havadaki oksijen molokülü, yüksek enerji ile 2 adet oksijen atomuna parçalandıktan sonra, bir diğer oksijen molekülü ile birleşerek kararsız bir molekül oluşturur. Oluşan bu yeni molekül ozondur. Kararsız yapısı ozona üstün bir oksidasyon gücü verir.   

A.B.D , EPA, USHA, USDA ve ACGIH kuruluşları, 0,1 ppm (100ppb) miktarındaki ozon seviyesine 8 saat süreyle maruz kalmanın hiçbir yan etkisi olmadığı tespit edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir